setoudeh
06 بهمن 1401 - 20:20

طرح معامله قرن نتیجه‌ای جز پایمال کردن حقوق مردم فلسطین ندارد

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: طرح هایی همچون «معامله قرن» یا قراردادهای به اصطلاح سازش مانند «قرارداد ابراهیم» نتیجه‌ای به جز پایمال کردن حقوق مسلم مردم مظلوم فلسطین در پی نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، ابوالفضل عمویی امروز (پنج شنبه ششم بهمن ماه) در نشست کمیته امور فلسطین اتحادیه پارلمانی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی گفت: در ابتدا خوشحالی خود را از اینکه در جمع نمایندگان محترم مجالس کشورهای عضو اتحادیه پارلمانی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی هستم ابراز می‌دارم و همچنین از اینکه در کمیته امور فلسطین این اتحادیه در مورد پاره تن اسلام یعنی «فلسطین» سخنرانی می‌کنم بسیار مفتخر هستم.

وی ضمن تشکر و قدردانی از میزبانی الجزایر که کشور همیشه حامی فلسطین بوده و در جهت وحدت و انسجام مردم و گروه‌های فلسطینی تلاش کرده است، ادامه داد: «قضیه اشغال فلسطین» به عنوان یکی از طولانی‌ترین پرونده‌های لاینحل بین‌المللی بیانگر این واقعیت است که تمام راه‌حل‌های پیشنهادی از سوی سازمان‌های بین‌المللی و برخی کشورهای جهان، هنوز به نتیجه نرسیده است.

عمویی تاکید کرد: دلیل طولانی شدن «قضیه فلسطین» به مسائلی همچون یکجانبه‌گرایی، اعمال استانداردهای دوگانه در اجرای قوانین بین‌الملل، بی اعتنایی به حقوق بشر فلسطینی و ده‌ها مورد غم انگیز دیگر بازمی گردد که به جای تمرکز بر حل ریشه‌ای بحران فلسطین که همانا اشغال سیستماتیک سرزمین‌های فلسطین است؛ به دنبال معرفی و تثبیت رژیم صهیونیستی به عنوان یک موجودیت مشروع و تضییع حقوق حقه مردم فلسطین بوده اند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه حمایت‌های همه جانبه رژیم آمریکا از اشغالگران قدس شریف باعث شده است که هر روزه شاهد عمیق‌تر شدن این نکبت در منطقه باشیم، گفت: طرح‌هایی همچون «معامله قرن» و یا قراردادهای به اصطلاح سازش مانند «قرارداد ابراهیم» نتیجه‌ای به جز پایمال کردن حقوق مسلم مردم مظلوم فلسطین در پی نخواهد داشت. این طراحی‌ها صرفاً باعث گسترش اشغالگری و تقویت آپارتاید رژیم صهیونیستی خواهد شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه بیش از ۷ دهه است که کشورهای غربی به رهبری آمریکا که داعیه لیبرال دموکراسی دارند، چشمان خود را بر اشغال و ظلم فراگیر و جنایات سیستماتیک و مستمر صهیونیست‌ها بر ملت فلسطین بسته‌اند، تاکید کرد: آیا این مسئله مصداق بارز استاندارد دوگانه نیست؟! مصادیق استاندارد دوگانه غرب در قبال موضوعات حقوق بشر، آوارگان، اشغالگری، حمایت از مظلوم، هتک حرمت به اماکن مقدس از جمله مسجد الاقصی و کتاب مقدس مسلمانان و قرآن کریم، برای همگان واضح و آشکار شده است.

عمویی با بیان اینکه یکی از اهداف اصلی سران جنایتکار رژیم صهیونیستی این است که نسل جوان فلسطین را از بازپس‌گیری سرزمین اشغالی خود و بازگشت به موطن آبا و اجدادی خود ناامید سازند و فرهنگ مقاومت را در میان نسل جوان فلسطینی ریشه کن کنند، تصریح کرد: صهیونیست‌ها این هدف را با عادی سازی روابط سیاسی با برخی کشورهای عربی و اسلامی که باید به نوعی محور اصلی حمایت از برادران عرب و مسلمان خود یعنی مردم فلسطین باشند؛ پیگیری می‌کنند.

وی بیان کرد: یکی از دلایل اصلی مخالفت ما با عادی سازی روابط کشورهای اسلامی و عربی با رژیم صهیونیستی، کنار گذاشتن مردم فلسطین و نادیده گرفتن اعمال حق تعیین سرنوشت آن‌ها است؛ زیرا که به اعتقاد جمهوری اسلامی ایران، ناکامی تمام طرح‌ها و توافقات سازش، ریشه در عدم اعمال حق تعیین سرنوشت توسط مردم فلسطین دارد و برگزاری همه پرسی ملّی با مشارکت همه ساکنان اصلی سرزمین فلسطین اعم از مسلمان؛ مسیحی و یهودی با هدف اعمال حق تعیین سرنوشت و تعیین نوع نظام سیاسی مورد نظر، دموکراتیک‌ترین و مبنایی‌ترین راه حل برای بحران فلسطین است.

عمویی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی مقاومت را تنها راه علاج مقابله با توسعه طلبی و تمامیت خواهی صهیونیست‌ها می‌داند؛ امّا در عین حال، پیشنهاد رسمی ایران، برگزاری همه پرسی ملی است که یک طرح سیاسی و دموکراتیک و مطابق با اصول متقن حقوق بین الملل محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی در ایران بر اساس آموزه‌های اسلامی و سیاست اصولی خود که منبعث از نگاه بنیانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی است، حمایت از آرمان فلسطین و همچنین حمایت از برادران و خواهران فلسطینی در برابر رژیم اشغالگر صهیونیستی را وظیفه خود می‌داند، اظهار کرد: بر این اساس قوانین حمایتی متعددی از جمله قانون «مقابله با اقدامات خصمانه رژیم صهیونیستی» را به تصویب رسانده است.

عمویی در پایان ضمن تاکید بر نقش بی‌بدیل مجالس کشورهای اسلامی در جهت دهی به سیاست‌های دولت‌های اسلامی در قبال فلسطین، تصریح کرد: پیشنهاد می‌کنم که مجالس و پارلمان‌های اسلامی طرح‌هایی را در راستای جرم انگاری عادی سازی روابط و تحریم کالاهای اسرائیلی به تصویب برسانند و این قبیل طرح‌ها در کمیته امور فلسطین این اتحادیه به اشتراک گذاشته شود.

وی ضمن آرزوی توفیقات روزافزون برای مردم فلسطین، تاکید کرد: امیدوارم به زودی شاهد تشکیل دولت واحد فلسطین در تمام سرزمین تاریخی فلسطین به پایتختی قدس شریف باشیم.

منبع: مهر
شناسه خبر: 999979